Hakkımızda

Bakım Merkezimiz 2009 yılı Nisan ayında Erzurum’da hizmete girmiştir. Kuruluş amacı Özel Engelli Bakım Merkezleri Yönetmeliği ve ilgili Genelgeler doğrultusunda bakıma muhtaç zihinsel, bedensel ve ruhsal rahatsızlığı olan, 13 yaş üzerinde bay ve bayan engellilere yatılı temel bakım hizmeti sunmak, bakımı altında bulunan engellilerin yaşam kalitesini yükseltmektir. Bu engel grupları içerisinde, doğuştan zihinsel geriliği olan, Down Sendromu, Otizm, Cerebral Palsy gibi rahatsızlıklara sahip; Şizofreni, Bipolar Bozukluk, yaşlılık dolayısıyla demans/Alzheimer (bunama) hastalığı bulunan, Parkinson, Multiple Skleroz (MS), geçirilmiş felç, kaza vb sebebiyle kalıcı bedensel sakatlığa sahip ve hareket kısıtlılığı bulunan, öz bakımını yerine getirmekte zorlanan, herhangi bir sebeple gözleri, el ve ayakları gibi organ ve uzuvlarını kaybeden tüm engelli bireyler sayılabilir.

Bakım hizmeti, bir bireyin yeme içme, barınma, temizlik, sağlık kontrolü ve tedavisinin sürdürülmesi, tehlikelere karşı korunma ve gözetilmesi gibi tüm temel ihtiyaçlarını kapsar. Öz bakımını kısmen veya tamamen yerine getiremeyen engellilerin bez değişimi, temizliği, banyosu, yemeğinin yedirilmesi, tıraş olması, tırnaklarının kesilmesi de dahil olmak üzere tüm ihtiyaçları düzenli ve kesintisiz olarak bakıcı personeller tarafından karşılanır. Ayrıca kuruluşta her üç vardiyada sürekli olarak sağlık personelleri bulunur ve rutin tedavilerin sürdürülmesini sağlar, acil rahatsızlıkları tespit ederek hastanın hastaneye götürülme, tetkik ve tedavi sürecini takip ve organize eder.

Merkezimizde temel bakım hizmetini yerine getiren Bakıcı Personeller dışında, Psikologlar ve Sosyal Çalışmacı, Sağlık Personelleri, Güvenlik Personelleri, Aşçı, Büro Elemanları görev yapar.

Verilen bakım hizmeti, engelli yakınının talebine bağlı olarak, ömür boyu sürer.

Personellerimiz;

Sosyal çalışmacı         4

Psikolog                      2

Sağlık personeli              1 erkek / 6 bayan

Bakıcı personel               33 erkek /22 bayan

Aşçı                                 1

Hizmetli                           1

Güvenlik personeli          2

Temizlik Personeli           2

Garson/Servis Elemanı   2

Engelleri Birlikte Aşalım…