Merkeze Kabul Şartları

Kuruluşa Engelli Kabulü İçin Gereken Şartlar;

Bir engellinin kuruluşa kabulü için öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesinden Engelli Sağlık Kurulu Raporu alınması gerekir. Rapor oranının en az %50 olması, Ağır Engelli ve Sürekli niteliklerini taşıması zorunludur.

Bakım hizmeti almaya uygun Engelli Sağlık Kurulu Raporuna sahip olduğu halde ekonomik yoksunluk içerisinde bulunmayan engelliler de, ücretleri kendileri veya yakınları tarafından karşılanmak suretiyle kuruluşta yatılı bakım hizmeti alabilirler. Bunun için Merkezimizle iletişime geçmeleri yeterlidir. Gereken bilgilendirme kurumda görevli Sosyal Hizmet Uzmanları ve Psikologlar tarafından yapılır.

Merkezimizde haftanın yedi günü ve yirmi dört saat hizmet verilir. Bakım hizmeti hafta sonları, resmi tatiller ve bayramlar da dahil olmak üzere aralıksız devam eder. Engelli yakını talep ettiği takdirde engellisini ziyaret etme ve zaman zaman izne çıkarma hakkına sahiptir.

Evde Bakım Ücreti İle Bakılmakta Olan veya Kimsesiz Engelliler;

Çalışma,Sosyal Hizmetler ve Aile İl Müdürlüklerinden evde bakılan engellinin giderlerini karşılamak amacıyla Evde Bakım Ücreti (Bakıcı Parası) alınmakta olan ailelerde, engellinin kurum bakımına yerleştirilmesi istendiği takdirde Bakım Ücretini alan kişinin sadece bir dilekçeyle İl Müdürlüğüne müracaat ederek bakım ücretinden vazgeçtiğini ve engellinin Yatılı Bakım Merkezine yerleştirilmesini istediğini bildirmesi yeterlidir. İl Müdürlüğünde görevli Komisyonlar dosyayı tekrar inceleyerek, engellinin durumuna en uygun kararı vereceklerdir.

Ayrıca, engelli yakınının bakımı için Evde Bakım Ücreti almakta olup, engellinin bakımını yeterince yerine getirmediği, engellinin kötü koşullarda bakıldığı veya ihmale/istismara maruz kaldığı durumlarda veya engelli olup, evsiz, kötü koşullarda yaşayan, bakıma muhtaç, sahipsiz kimselerin, yerel yönetim yetkilileri, muhtarlar, mahalle sakinleri, akrabalar ve olumsuzluğa tanık olan her vatandaş tarafından ilgili birimlere (155 Toplum Polisi, Çalışma,Sosyal Hizmetler ve Aile İl Müdürlükleri, Valilik ve Kaymakamlıkların ilgili birimlerine) bildirilmesi gerekir.

Engelleri Birlikte Aşalım…